AKIL SAĞLIĞI RAPORU NEREDEN ALINIR?

AKIL SAĞLIĞI RAPORU NEREDEN ALINIR?

Akıl sağlığı raporu, bir kişinin zihinsel ve psikolojik sağlık durumunu değerlendiren ve belgeleyen bir rapordur. Bu rapor, genellikle tapu, noter, evlenme ve vesayet işlemleri gibi hukuki işlemler için talep edilir.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU NEREDEN ALINIR?

Akıl sağlığı raporu, Türkiye'de aşağıdaki sağlık kuruluşlarından alınabilir:

  • Aile hekimliği

  • Devlet hastaneleri

  • Özel hastaneler

  • Adli psikiyatri poliklinikleri

Aile hekimliği, akıl sağlığı raporu almak için en yaygın başvurulan sağlık kuruluşudur. Aile hekimi, kişinin sağlık geçmişini ve mevcut durumunu değerlendirerek akıl sağlığı raporu düzenleyebilir.

Ancak Noterliklerde yapılacak Düzenleme Şeklindeki evraklar için veya Tapu İşlemleri için 65 Yaş üstü kişiler için için Akıl Sağlığı Raporu Devlet Hastanesinden ya da Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden alınması daha doğru olacaktır.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU FOTOĞRAFLI OLMALI MIDIR?

Genel olarak, akıl sağlığı raporunun fotoğraflı olması gerekmez. Ancak, rapor talep eden kurum fotoğraflı rapor talep ediyorsa, bu talebi yerine getirmek gerekir. Ancak, bazı kurumlar, akıl sağlığı raporu talep ederken fotoğraflı rapor talep edebilir. Bu durum, raporun sahteciliğinin önlenmesi içindir. Örneğin, bir kişi, başka bir kişinin kimliğini kullanarak akıl sağlığı raporu almak isterse, fotoğraflı rapor bu durumu önlemeye yardımcı olabilir. Raporu alırken, raporun bir kopyasını da kendinizde kalmak üzere almanız faydalı olacaktır. Bu kopya, rapora ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olabilir.

Noterliklerde düzenleme şeklinde yapılacak olan işlerde örneğin arsa payı karşılığı inşaat yapım sözleşmelerinde kullanılacak olan akıl sağlık raporlarının fotoğraflı olması tercih edilir. Bu nedenle eğer bu gibi bir işlem için akıl sağlığı raporu alınacaksa hastaneye giderken 2 adet biyometrik fotoğrafınızın da yanınızda olması gerekir. Aynı şekilde noterlikte sözleşme imzalanırken de 2 adet 2 adet biyometrik fotoğrafınızın da yanınızda olması gerekir.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLİĞİ

Son altı ay içerisinde ICAO standartlarına uygun 400 DPI çözünürlükte, arka fon beyaz ve desensiz biyometrik vesikalık olacaktır.

SAĞLIK RAPORU NOTERE FİZİKSEL OLARAK MI VERİLMELİDİR?

Türkiye'de, sağlık raporları, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden elektronik olarak tutulmaktadır. Bu sayede Noterler, MHRS sistemine giriş yaparak, ilgili kişinin akıl sağlığı raporunu görüntüleyebilir.

Ancak, noterler, akıl sağlığı raporunu sistemden çekmek zorunda değildir. Noter, kişinin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını kendi kanaati ile de değerlendirebilir. (Ancak, bu durumda, noter, raporun geçerlilik süresini dikkate almak zorundadır.) Noterin, akıl sağlığı raporunu sistemden çekmesi, işlemin daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Yinede bazı noterler hala eski usul olarak fiziksel evrak talep edebilmektedir. Bu nedenle fiziksel halini almanız da iyi olacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp