Kentsel Dönüşümün Simgesi Olan Ev Yıkıldı

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SİMGESİ OLAN EV YIKILDI

Fikirtepe'de kentsel dönüşümün sembolü haline gelen Fikirtepe Inatçısının evi emlak izcilerinin öyle bir ilgi odağı oldu ki gazeteci ordusunun objektifleri önünde yıkım yapılıyor. Kentsel Dönüşümün önündeki engellerden biri daha kamulastirma tehdidi karşısında kalkmış oldu.

Kamu hizmetlerinin kolaylaşması her yere ulaşabilmesi ve maliyetlerinin düşmesi ve hepsinden önemlisi yaşanabilir alanların oluşması insana yaraşır yapıların oluşması bakımından bir sosyal sorumluluk olduğuna inandığım kentsel dönüşüm için temsili bir gün oldu bu gün. İlgili yetkililerin de artık bu konuya eğilerek kentsel dönüşümde gerek malikler gerekse müteahhit ya da yatırıncı firmalar adına adil sözleşmelerin oluşması, yapılacak imalatlarda şehrin yenilenirken kamu hizmetleri, sağlık ve soyal alanlar bakımından azami bir kalite ve refaha ulaşması, yolların genişlmesi, çocuk oyun alanları ve otopark imkanlarının sağlanması için gerek kat yüksekliği gerek emsali veya emsal dışı kazanımları projenin bölgeye katacağı değere ve kaliteye göre özel olarak değerlendirmeleri gerekir. Tapu tahsisli yerlerde halka hem hak sahipliklerinin yitmemesi için hem de kötü niyetli müteahhitler tarafından istismar edilmemeleri için de yeniden bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Bu evin yıkılışı bir sembol niteliği taşıdı. Çünkü uyanık olup sona kalarak bir cebir oluşturmak, sosyal bir çevrede yaşamak adına etik bir davranış olmadığı gibi artık kanuni açıdan da destek bulmadığının bir ilanı oldu.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp