Muharrem Edip ŞAHİN

MedipŞahinCv

 • Danışman | Bilişim Uzmanı
 • Bilim Teknoloji ve Medya Müşaviri
 • Yüksek Siber Güvenlik & Bilgisayar Mühendisi
 • Jeodezi & Fotoğrmetri Mühendisi
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisi
 • Yazılım & Dijital Tasarım Geliştirme Mimarı
 • Radyo Televizyon, Dijital Yayıncılık Yönetim ve Sistem Geliştiricisi

E-Posta: medipsahin@cihatdemirbag.com.tr - muharrem@btmm.com.tr

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İLETİŞİM FORMU

  KVKK ve TBB Meslek Kuralları uyarınca form bilgileriniz gizli tutulmaktadır. DEMİRBAĞ HUKUK ve ARABULUCULUK OFİSİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE DIŞ GİZLİLİK POLİTİKASI'na erişmek için buraya tıklayınız.

  • Danışmak istediğiniz Konular İçin Aşağıdaki Formu Lütfen Eksiksiz Olarak Doldurunuz.
  • Avukatlık Kanunu ve Türkiye Barolar Birliğinin Yönetmelikleri kapsamında ücretsiz danışmanlık hizmeti veremiyoruz.

  Muharrem Edip ŞAHİN'e Danışmak istediğiniz Konular için, Aşağıdaki Formu Eksiksiz Olarak Doldurunuz. En Kısa Sürede Sizlere Dönüş Yapılacaktır.

  Av. Cihat DEMİRBAĞ'a danışmak istediğiniz Konular İçin Aşağıdaki Formu Lütfen Eksiksiz Olarak Doldurunuz.

  1136 Sayılı Avukatlık Yasası ve TBB Meslek Kuralları uyarınca form bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

  VEKALETNAME BİLGİLERİ
   BİLİŞİM HUKUKU DAVALARI

   ZİNA NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI

   Zina nedeniyle boşanma davası, evlilik birliğinin zina nedeniyle temelden sarsılması halinde açılan bir boşanma davasıdır. Zina, evlilik sözleşmesindeki sadakat yükümlülüğünün ihlali olarak kabul edilir ve boşanma sebebi olarak sayılır.

   18 Yaşından Büyük Çocuk Nafaka Alabilir Mi?

   Çocuk nafakası, boşanma veya ayrılık durumunda ebeveynlerden birinin, diğer ebeveynle birlikte yaşamayan ve 18 yaşından küçük olan çocuklarının bakımı, beslenmesi, eğitimi, sağlık masrafları gibi ihtiyaçlarını karşılamak için ödediği maddi destektir. Ancak çocuğun 18 yaşından büyük olması nafaka ödenmeyeceği anlamına gelmez. Ebeveynlerin 18 yaşından büyük çocuklarına nafaka ödemesi, çocuğun yaşam standardını devam ettirmesi veya eğitim masraflarını karşılaması gibi özel durumlarda mümkün olabilir.

   Örneğin, bir çocuk 18 yaşından büyük olabilir, ancak halen lise veya üniversite eğitimine devam ediyor olabilir. Bu durumda, ebeveynlerin çocuğun eğitim masraflarına katkıda bulunması gerekebilir. Benzer şekilde, 18 yaşından büyük bir çocuk, özel ihtiyaçları olan bir çocuk ise, ebeveynlerinin çocuğun bakımı ve tedavisi için maddi desteğe ihtiyacı olabilir. Bu durumda nafaka miktarı, ebeveynlerin gelir durumu ve çocuk bakımı konusunda ne kadar sorumlu oldukları da göz önünde bulundurularak , çocuğun ihtiyaçlarına, ebeveynlerin gelirlerine ve diğer faktörlere göre belirlenir. Nafaka miktarı, tarafların anlaşması veya mahkeme kararıyla (delilleri ve uzman görüşlerine dayanarak) nafaka ve miktarını belirlenebilir. Bu nedenle, her bir durum farklıdır ve nafaka ödenip ödenmeyeceği veya ödenecek miktar, tarafların beyanları, mahkeme kararları veya uzman görüşleri gibi faktörlere göre belirlenir. Nafaka miktarı zaman içinde değişebilir, çünkü ebeveynlerin gelir durumu veya çocuğun ihtiyaçları değişebilir.

   Boşanmış ebeveynler arasında genellikle velayet anlaşmaları yapılır ve bu anlaşmalar kapsamında nafaka yükümlülükleri belirlenir. Anlaşmaya varılamadığı durumlarda ise mahkeme kararıyla nafaka yükümlülükleri belirlenir. Çocuğun ihtiyaçlarına en uygun nafaka tutarının belirlenmesi için nafaka miktarının belirlenmesinde cinsiyet ayrımı yapılmaz. Ebeveynlerin gelirleri ve çocuğun ihtiyaçlarına göre belirlenen nafaka tutarı, nafaka yükümlülüklerini taşıyan ebeveyn tarafından ödenir.

   Normal koşullarda, nafaka yükümlülüğü, çocuğun anne veya babası tarafından yerine getirilir. Ancak, özel durumlar söz konusu olduğunda, dedeler bile nafaka ödemek zorunda kalabilirler.

   Örneğin, torunların anne ve babası hayatta değilse ve torunlara bakacak birisi yoksa, dedeler torunlarına bakmak ve onların bakımını sağlamak zorunda kalabilirler. Bu durumda, dedelerin torunlarına nafaka ödeme yükümlülüğü olabilir.

   Ayrıca, torunların özel ihtiyaçları varsa ve anne ve babaları bu ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalıyorsa, dedeler de torunların bakımına katkıda bulunmak zorunda kalabilirler. Bu durumda, dedelerin torunlarına nafaka ödemesi gerekebilir.