Sigortasız Araç Bana Ait Ama Sürücü Değilim Tazminat Alabilir Miyim?

Sigortasız Araç Bana Ait Ama Sürücü Değilim Tazminat...

Sigortasız araç size ait ama sürücü başkası burada da tazminat hakkınız mevcuttur. İlk olarak kazada yolcu konumunda olduğunuzdan %100 haklı konumdasınız. Ama araç sizin ve aracın trafiğe çıkış kuralı başında sigorta yapmak olduğundan bu kurala uymadığınızdan alacağınız tazminat bu kusurlar düşüldükten sonra sizlere ödenir. Yine de aldığınız kazada darbeye göre bir ödeme hakkınız olacaktır.

  • Kazada karşı tarafın sigortası yoksa ve suçlu olan taraf karşısı ise, normal olarak ödeme yapacak bir sigorta şirketi bulunamaz. Bu sebeple pek çok insan herhangi bir maddi tazminat davası açamayacağını düşünür. Bu noktada ortaya iki önemli yöntem çıkıyor. Bu yöntemlere kısaca göz atalım:

Rücu Etme Hakkı

Eğer trafik sigortası ve kaskosu olan bir kişi var ve kazada kusuru varsa, kişinin kendi kasko sigortası işleme girer ve aracın zararı tazmin edilir. Eğer zorunlu trafik sigortasına sahip kişinin kazada kusuru yok ise kişinin kendi sigorta şirketi yine zararı karşılar, ancak karşıdaki kişide trafik sigortası olmadığı için “Rücu” etme hakkını elinde bulundurur. Rücu edildiği durumda ise, sigorta şirketi tazminat tutarını trafik sigortası olmayan kişiden talep eder. Bu sayede kasko sahibi kişi, hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam edecektir.

Devlet Güvence Hesabı

Kaza anında trafik sigortasına sahip kişinin seçebileceği ikinci yol ise “Güvence Hesabı” istemektir. Kaza sırasında bedensel bir hasar yaşandığı durumlarda başvurulabilen güvence hesabı, trafik sigortasına sahip olmayan araçların zarar verdiği kişilerin açıkta kalmasını engellemektir. Güvence Hesabı, zorunlu trafik sigortasına sahip olunmayan veya kazaya sebebiyet veren aracın tespiti yapılamadığı durumlarda kazadan zarar gören kişiyi korur. Eğer ortada bir yaralanma veya ölüm yoksa Güvence Hesabı devreye sokulmaz.

Rücu etme durumu ve Devlet Güvence Hesabı sayesinde kazada karşı taraf suçlu olduğu ve çarpan aracın trafik sigortasının olmadığı durumlarda kişilerin hakları korunabiliyor. Böylelikle, yaralanmalı ya da ölümlü kazalardan tazminat hakkı elde edilmeye devam edilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp