Trafik Kazası Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılır?

Trafik Kazası Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılır?

Kazanın durumuna göre aşağıdaki kişi veya kurumlara karşı dava açılabilir:

  • Kazaya sebebiyet veren sürücüye : Aracın sürücüsü ile aracın sahibi aynı kişi olmayabilir. Ruhsatta adı geçen şahıs veya kurum aracın sahibidir. Bu durumda eğer aracın sahibi olmayan sürücü kaza yaptıysa hem sürücüye hem araç sahibine tazminat talebinde bulunulabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus aracın sahibi olmak için ruhsatın şahsın veya kurumun üzerine olması yetmez eğer fiili hakimiyet o kişide değilse ve bunu ispat ederse sorumluluktan kurtulur.
  • Araç işletene: Motorlu araç , bir teşebbüsün unvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motorlu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi doğan zarardan müştereken ve müteselsil sorumlu olurlar.
  • Sigorta firmasına : Zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesinde yazan rakamla sınırlı olmak üzere zararlardan müteselsil sorumludur. Sigorta şirketi yalnızca maddi zararların tazmini ile sorumludur.
  • Güvence hesabına : Kazaya sebebiyet veren sigortalının belirlenemediği, gasp veya çalınma sonucu çalınan aracın sebebiyet verdiği kazalarda ortaya çıkan zararlarda, rizikonun ortaya çıktığı tarihte sigorta yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlarda, sigorta şirketinin iflası halinde gibi bazı sebeplerde güvence hesabından da bu bedeller talep edilebilir ve ödenmediği takdirde tazminat davası açılabilir.
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp