Konkordato Projesi İçin Çoğunluk Kıstası

Konkordato Projesi İçin Çoğunluk Kıstası

Alacaklılar toplantıları ve projenin kabulü için yasa gerekli bir çoğunluk oranı düzenlemiştir. Konkordato projesi rehinli alacaklılar ve diğer alacaklılar tarafından ayrı ayrı müzakere edilip oylanır.

Kaydedilmiş rehinli alacakların üçte ikisini aşan bir çoğunluk tarafından imza edilen proje. rehinli alacaklılar bakımından kabul edilmiş sayılır.

Proje diğer alacaklılar tarafından da müzakere edilebilir. Burada da iki ayrı çoğunluk seçeneği öngörülmektedir, Yapılacak toplantılarda alacaklı sınıflarından birinin projeyi kabul etmesi diğerinin kabul etmemesi ihtimali söz konusu olabilir.

Oylamada sadece konkordato projesinden etkilenen alacaklılar oy kullanabilecektir.Kanunun 206 maddesinin birinci sırasında yazılı imtiyazlı alacakların alacaklıları ve borçlunun eşi, anası, babası ve çocuğu alacak ve alacaklı çoğunluğunun hesabında dikkate alınmaz.

Çekişmeli veya geciktirici koşula bağlı yahut belirli olmayan bir vadeye tabi alacakların hesaba katılıp katılmamasına ve ne oranda katılacağına mahkeme karar verir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp