Eşten Habersiz Kredi Çekmek Boşanma Sebebidir

Eşten Habersiz Kredi Çekmek Boşanma Sebebidir

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşinden habersiz kredi çeken kocanın gizli hareketini 'güven sarsıcı' olay olarak değerlendirip, kusurlu davranışı boşanma sebebi saymıştır.

Bu emsal kararla birlikte, eşinden habersiz banka kredisi çeken taraf, boşanma davalarında kusurlu taraf olarak görülecektir.

İlgili mahkeme Davalı kocanın eşine haber vermeden bankadan kredi çekmesini 'güven sarsıcı davranış' olarak nitelendirmiştir. bu surette Davacı kadına nafaka ödenmesi gerektiğine karar veren Mahkeme, davalı kocanın mağdur kadına manevi tazminat ödemesi gerektiğine hükmedince Yerel Mahkeme kararı davalı koca tarafından temyiz edildi.

Böylece dava dosyasını inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Yargıtay Kararına göre; "Boşanma sebebiyle manevi tazminata hükmedilmesi için, tazminat talep eden tarafın kusursuz veya az kusurlu olmasının yanında, boşanmaya sebep olan olayların kişilik haklarına saldırı niteliğinde olması da gerekir. Somut olayda, davalı erkeğin eşinden habersiz kredi çekmek suretiyle güven sarsıcı davranışta bulunduğu anlaşılmaktadır. Mahkemece erkeğe yüklenen hakaret ve aşağılama eylemlerine yönelik tanık beyanlarının duyuma dayalı olduğu, yine mahkemece erkeğe yüklenen diğer kusurlu davranışların ise evlilik birliğinin devam etmiş olması nedeniyle affedildiği veya en azından hoş görüldüğü, bu nedenle de bu eylemlerin erkeğe kusur olarak yüklenemeyeceği anlaşılmaktadır. Davalı erkeğin boşanmaya sebep olan olaylarda davacı kadının kişilik haklarına saldırı niteliğinde bir kusuru ispatlanamamıştır. Gerçekleşen bu durum karşısında kadının manevi tazminat talebinin reddedilmesi gerekir. Yetersiz gerekçeyle davacı kadın yararına tazminata hükmedilmesi bozmayı gerektirmiştir."

Haberlere konu olan karar Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin 25.04.2018 Tarihli 2016/ 16861 Esas ve 2018 / 5575 Karar sayılı kararıdır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp