Karşılıksız Çek Cezası ve Ömür Boyu Nafaka Zulmüne Yönelik Yeni Düzenleme Yolda

Karşılıksız Çek Cezası ve Ömür Boyu Nafaka Zulmüne Yöne...

KARŞILIKSIZ ÇEK CEZASINA YENİ DÜZENLEME

Yaklaşık 200 bin kişinin karşılıksız çekten hapis cezası tehdidi ile karşı karşıya olduğu bir dönemde gözler kulaklar karşılıksız çek suçuna ilişkin bir hamle bekliyordu. Bu surette AK parti kulisleri, iş insanlarının ekonomik krizin yarattığı acıdan doğan feveranına daha fazla kayıtsız kalamadı. Meclis gündemine gelmesi beklenen yeni infaz paketi ile “karşılıksız çek” suçuna da denetimli serbestlik getirilmesi planlanıyor.

"Karşılıksız çek” suçuna denetimli serbestlik getirerek “Çalış-öde” olarak isimlendirilen model değerlendiriliyor. Böylece karşılıksız çekten dolayı alınan hapis cezası kaç ay ise kişinin borcunun o kadar ay takside bölünmesi planlanıyor. Tasarıyı görmediğim için bir şey diyemiyorum ancak bir aylık fakat yüksek meblağlı karışıklık çeklerde donemin etkisinin de değerlendirilmesi gerekir. Zira FETÖ ile mücadele kapsamında çok acemice hareket edilerek şirketlere banka hesaplarına mal varlıklarına koyulan toptekün ve hesapsız tedbirler ticaret dünyasında ciddi bir domino etkisi yarattı. Bunun çözümü için atanan kayyımların zaman zaman gölgesinden korkması zaman zaman kraldan çok kralcılık yapmaları nedeniyle görevlerini hakkıyla yerine getirmediler. Kayyım kapılarında perişan nice insan derdini anlayamadı. Bu gün gecikmiş bir karar olarak hala planlanma aşamasındaki konuyla ilgili olarak gündemi takip ediyorum.

Böylece yapılan düzenleme sonucunda hükümlü kişinin, taksitleri ödeyip, makbuzunu getirerek ilgili karakolda imza atması; borç bittiği zaman kişinin cezasının da tamamlanması planlanıyor.

ÖMÜR BOYU NAFAKA ZULMÜ DE PAKET KAPSAMINDA

Yuvaların yıkılmasının ardından bir daha kurulmamasına vesile olan ve nafaka yükümünü yerine getirememe durumunda işin esasına inilmeden tutuklamaların oluşması nedeniyle ve tutukluğun borcu da ödememesi üzerine, kadının çaresiz kalan erkeğin şiddetine maruz kalması gibi durumlara sebebiyet vererek bir kısır döngü yaratan "ömür boyu nafakanın" da nafaka verilecek kadının eğitim durumu, yaşı, çalışabilirliği gibi kriterlerin göz önünde bulundurularak belirli bir süre nafakaya hükmedilmesi alternatifi planlanıyor.

ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK

Yeni infaz paketinde, “çocuk yaşta evliliklere” de yer verilmesi planlanıyor. Bu hususta geçmişe dönük olarak getirilmesi öngörülen affın da yer alabileceği Değerlendiriliyordu. Ancak kamuoyunda tepki oluşmaması ve muhalefetin de ikna edilebilmesi için af kapsamına aralarındaki yaş farkı en çok 5 olan çiftlerin alınması seçeneği değerlendiriliyor.

Hazırlanacak geçici maddede, “Suçun işlendiği tarihte 20 yaşın altındaki kadın ve erkek” ifadelerini kullanmayı planlayan AK Parti, söz konusu af düzenlemesini tüm muhalefet partilerinin mutabakatı ile Genel Kurul görüşmelerinde infaz paketine eklemeyi planlıyor.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp