PALMİYE APARTMANI

logpp 3102 ADA 96 PARSEL_PAYLASIM SEMASI

FENERYOLU 3102 ADA 96 PARSEL PAYDAŞLARINA YÖNELİK ARSA PAYI KARŞILIĞI İNŞAAT YAPIM VE SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA TEKLİFİMİZ İÇİN 28/04/2022 TARİHLİ TOPLANTIDAN SONRA SİZLERDEN ALINAN GERİ BİLDİRİMLER KAPSAPINDA YAPILAN REVİZYONLARIMIZI SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ.

Paylaşım Oranı

%35 Müteahhit

%65 Arsa Paydaşları

MERİ İMAR KOŞULLARINA GÖRE ÖN BİLGİLENDİRME

ADA

3102

PARSEL

96

TAKS (OTURUM)

0,35

ARSA ALANI

756,11 m2

KAKS ( EMSAL)

2,07

BODRUM KAT İNŞAAT ALANI

481,47

ZEMİN KAT İNŞAAT ALANI

268,55

1-2-3. KATLAR (176,70 x 3)

530,10

4-5-6. KATLAR (195,60 X 3)

586,60

7-8-9. KATLAR (212,94 X 4)

851,76

MÜTEAHHİT FİRMAYA DÜŞEN BAĞIMSIZ BÖLÜMLER ve EMSAL ALANLAR TOPLAMI

8 KONUT

1 İŞYERİ

626,13

TOPRAK SAHİPLERİNE DÜŞEN BAĞIMSIZ BÖLÜMLER

12 KONUT

15 İŞYERİ

939,01

İNŞAAT ALANI

2718,88 m2

TAŞINMA DESTEĞİ

Taşınma için firmamızca atanacak bir firma taşınmalarınızı yapacaktır.

KİRA DESTEĞİ

İnşaat ruhsatı alındığı aydan itibaren 12 ay boyunca;

Konutlar İçin : 5000 TL/Ay x 12

İşyerleri İçin : 1500 TL/Ay x 12

TEMİNAT

120.000 Dolar nakti ya da gayrinakdi teminat

VAZİYET PLANINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

BODRUM KAT PLANINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

ZEMİN KAT PLANINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

1.2.3.KATLARIN PLANINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ
4.5.6.KATLARIN PLANLARINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ
7.8.9.10.KATLARIN PLANLARINA ULAŞMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ
PAYLAŞIM ŞEMASINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

GLOBAL YAPI - PALMİYE APT. TEKNİK ŞARTNAME

Değerli Paydaşlar,

Firmamız, arsanız ile ilgili olarak bölgenin inşaat yapım rayiçleri ve arsanızın kendine özgü durumlarını dikkate alarak bir sunum ile teklifimizi sunmak üzere bir toplantı ve anket yaptık.

Bu çerçevede öncelikle 28/04/2022 günki toplantımıza icabet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Toplantı sonrası yapılan anketlerdeki önerilerinizi dikkate aldık. Bu minvalde binanın yeniden kurgusu yapıldığında işyerlerinin kolanlar nedeniyle elverişsizleştiği görüldü.

Bunun üzerine müteahhit firma kendisine düşen arsa hak edişine düşen konut nitelikli bağımsız bölümleri 3+1 olarak kurgulamışken, bu hakkını kolon nizamını verimli hale getirmek ve iş yerlerinin düzenl bağımsız bölümler olabilmesi için 2+1'e düşürdü. Böylece binanın kolon yapısının tüm paydaşlar için elverişli olmasını sağlamış oldu. Dolayısı ile karışıklıklara mahal vermemek için binanın paylaşım şeması ve kat projelerinin son halini taktirlerinize sunuyorum.

Toplantıya katılamayanlar için bir takım hususları yeniden bilgi verelim:

Öncelikle yeni yapılacak projede bina oturum alanınız küçülmektedir. Binanın oturum alanı küçülmüş olsa da yukarıya doğru yükselmesi söz konusudur. Küçülen zemin alanı aynı zamanda ticari alandır. Bu bakımdan müteahhidin ticari alanı daraltması paylaşımınızı zor ve bazıları için haksız hale getirmektedir. Bu durum sonucunda ticari alandaki paydaşların tümünün yine ticari alan istemesi sonucunda ticari alandaki hak edişleri dağıttık. Müteahhidin hak edişlerini de konut olarak değerlendirdik. Müteahhidin hak edişinin tamamlanması için artık kalan iş yeri alanından da bir işyeri almak suretiyle %40-%60 oranı sağlanmış oldu.

Arsanızda, 4 çeşit daire 3 çeşit de arsa payı vardır. Yapılan incelemede görülmüştür ki, bu arsa payları farkları şerefiye farklarını belirtmek üzere verilmiştir. Yani arsa payının bir miktar küçük olması m2’yi değil, şerefiyesini belirlemiştir. Bu durum karşısında yeni yapılacak projede bina artık üçgen olmayacağı için tek cephe halini almıştır. Bu nedenle eskiden arsa daire olan yerler de artık ön daire olacağı için bu şerefiye farkını kat dağılımında değerlendirerek yine paydaşlar arasındaki adaleti sağlamış olduk. Konut alanındaki yeni üretim alanı kat yükselmesi sebebiyle binaya aynı şekilde dağıtılma imkanı bulmuştur. Buna göre %40-%60 olarak yapılan paylaşımdan müteahhit firmaya düşen hak edişler üst katlara eklenerek paydaşlara düşen kısım ise kendi içinde arsa payı ve şerefiyelerinize göre dağıtılmış oldu.

Arsa payı karşılığı inşaat yapım sözleşmeleri yapılırken maliklerin müteahhitten korunmasından çok maliklerin maliklerden korunması prensibi hem malikleri diğer maliklerin kusur ve sorunlarından korumak hem de müteahhidi maliklerden doğacak uyumsuzluklardan korumak hem de malikleri müteahhitten doğacak uyumsuzluklardan korumak üzere çok yönlü şekilde ele alınmaktadır.

Bu bakımdan müteahhit olarak öncelikli rolümüz ve hak ediş oranımız belli olduğu için paydaşlar arasındaki anlaşma halleri ve adaletin tesis edilmiş olması daha çok önem arz etmektedir. Bu bakımdan öncelikle sizler arasındaki sorunların çözümlenmesi ve sözleşmenin buna göre hazırlanabilmesi için İmar Gayrimenkul Kentsel Dönüşüm İnşaat Hukuku konularında ünlü ve uzman bir avukat olan Sayın Avukat Cihat DEMİRBAĞ’ı ilk tanışma toplantımıza getirdik. Sizlerle ilgili olan paydaşlar arası dağılım kısmında şayet bir anlaşmazlık söz konusu olursa bu husustaki itiraz ve önerilerinizi avukatımıza iletebilirsiniz. İşin bu kısmı, müteahhit firmamızı ilgilendirmemektedir. O nedenle avukatımızı avukatınız gibi değerlendirerek siz paydaşlar arasındaki dağılımı netleştirebilirsiniz. Yine yapılan ankete göre bazı kişilerin miras intikallerini yapmadıkları tespit edilmiştir.

Öncelikle sizler arasındaki sorunların tespiti ve giderimi için sizlere destek olmasını sağlayacağız. Daha sonra ise vaadlerimiz ve karşılıklı kaygılarınız kapsamında esas sözleşmeyi hep birlikte ortaya koyacağız. Siz de bu ikinci aşamada dilerseniz ayrıca hukukçu desteği alabilirsiniz.

Yapılan çalışma meri imar koşullarına göre kot kesit alınarak gerçeğe en yakın hali ile ve sizlerin gerek arsa paylarınız gerek m2’leriniz dikkate alınarak bir özenle hazırlanmıştır. Bu bakımdan etik olarak bu emeğimizin başka firmalara verilmemesi gereğini hatırlatarak rica ederiz. Zira buradaki çözümlemeyi yapmak oldukça zaman, emek ve sorumluluk gerektiren bir uğraştır. Bu bakımdan emeğimize saygı duyacağınıza inanıyoruz.

Daha önce sizlere "Eğer konut alanında 3+1 daire isteyen bir paydaş olursa, bu paydaşların mevcut arsa paylarından doğacak hak edişleri, verimli bir 3+1 daire üretilmesine imkan vermemektedir. Bu nedenle gayrimenkulünü 3+1 daire olarak büyütmek isteyen paydaşlar, müteahhide kalan m2’den satınalma yapmak zorunda olacaktır." demiştik. Ancak geldiğimiz noktada anket sonucundan 3+1'in istenmediği ve fiziksel uygulama hesapları sonucunda da 3+1'in verimsiz olduğu tespit edilmiştir. Böylece proje 2+1'lerden oluşturulmuştur.

İşyerlerinden müteahhidin işyeri ile birleştirmek isteyen olursa veya müteahhidin işyerine birleşmeye uygun olanlardan satmak isteyen olursa almaya da satmaya da sıcak bakılmaktadır.

Aşağıdaki iletişim formundan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu formdan gönderdikleriniz müteahhit avukat ve mimara gönderilmiş olmaktadır. Şahsıma yönelik özel bildirimleriniz için avukat@cihatdemirbag.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

GLOBAL YAPI

HUKUK MÜŞAVİRİ

AV. CİHAT DEMİRBAĞ

_____________________________________

İstanbul, Kadıköy, Suadiye Mah. Bağdat Cad.Cemal Apt Blok No:393/1/22

0 (850) 811 60 19 - https://globalyapico.com

Global Yapı Kurumsal Whatsapp İletişimi için : https://wa.me/908508116019

Gat Turkey Gayrimenkul & Yatırım Danışmanlık https://www.instagram.com/gatturkey/

Site paydaşları ile toplu whatsapp görüşmelerinin verimsizliği nedeniyle Her Cumartesi müvekkillerden gelen bu mesajları okuyup cevaplamaktayız. Feneryolu Proje alanı ile ilgili olarak GLOBAL YAPI FİRMAMIZA veya Hukuk Müşavirliğimize yönelik sorularınız varsa aşağıdaki formdan gerekli bilgileri ekleyerek mesajınızı bize iletebilirsiniz.